Reflections Winners 2021-2022
Posted on October 6, 2021
Congratulations to all 12 participants that advanced to the Arlington County level of the Reflections contest. The winners are listed below.
Literature
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Valentina M. – “Flower Burst” – Outstanding Interpretation of the Theme |
Saidarshan N. – “Sharing Kindness” – Award of Merit |
Dance
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Wesley D. – “Dance for everyone” – Award of Merit |
Evan B. – “Inspiring Happiness” – Award of Merit |
Music
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Arlymae C. – “Happiness / The Woods” – Award of Excellence |
Akunna I. – “Sunshine” – Award of Excellence |
Film Production
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Julian L. – “Helping Endangered Species” – Award of Excellence |
Camilla R. – “Blooming Friendship” – Award of Merit |
Photography
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Dhilan K. – “I will teach people about animals” – Award of Merit |
Zain I. – “Water Life” – Award of Merit |
Visual Arts
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Andrew S. – “The Resource Saver” – Award of Excellence |
Aliya-Kay F. – “The Endangered Sea Turtle” – Outstanding Interpretation of the Theme |
Congratulations to all Reflections participants and winners. There were a total of 62 entries in all categories in the primary and intermediate levels. The winners are listed below and first place entries in each category have advanced to the Arlington County level.
Literature
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Valentina M. – “Flower Burst” |
Saidarshan N. – “Sharing Kindness” |
2nd Place |
|
Layla K. – “Our Greatest Weapon” |
3rd Place |
|
Matilda P. – “Try” |
Dance
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Wesley D. – “Dance For Everyone” |
Evan B. – “Inspiring Happiness” |
2nd Place |
|
Cecile D. – TBD |
Music
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Arlymae C. – “Happiness / The Woods” |
Akunna I. – “Sunshine” |
2nd Place |
Ariana K. – “That’s how I can change the world” |
Charles T. – “I can change the world” |
3rd Place |
Boran Y. – “We can change the world” |
Hannah G. – “Wear a mask beautiful day” |
Film Production
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Julian L. – “Helping Endangered Species” |
Camilla R. – “Blooming Friendship” |
2nd Place |
Jules J. – “How I change the world” |
Helaena S. – “Planting a tree” |
3rd Place |
Alexander H. – “Cinnamon Roll Cake” |
Asa C. – “I will change the world by raising money for those in need” |
Photography
|
Primary |
Intermediate |
1st Place |
Dhilan K. – “I will teach people about animals” |
Zain I. – “Water Life” |
2nd Place |
Theodore B-C. – “Theodore’s photography” |
Nandini K. – “The Parting Paths” |
3rd Place |
|
Abdullah A. – “Capturing Nature” |
Visual Arts (Primary)
|
Primary |
1st Place |
Andrew S. – “The Resource Saver” |
2nd Place
|
Julian G. – “Ocean Cleanup” |
3rd Place (tie)
|
Sloane C. – “Building Green Cities” |
3rd Place (tie)
|
Dhilan K. – “I will Protect Nature” |
Honorable Mention |
Luisa R. – “Planting a Tree” |
Visual Arts (Intermediate)
1st Place |
Aliya-Kay F. – “The Endangered Sea Turtle” |
2nd Place (tie) |
Jorie J. – “The Inner Eye’s Point of View” |
2nd Place (tie) |
Saidarshan N. – “Sharing Kindness” |
3rd Place (tie) |
Emmett S. – “Go’s and No’s” |
3rd Place (tie) |
Miles G. – “The Endangered Animals” |